Elindult a„DETOCS”, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. INTERREG EUROPE projektje

Az Országgyűlés 2020. július 1-jén - az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepció módosításával - létrehozta a 99 települést magába foglaló Közép-Duna Menti Kiemelt Térséget (KDMKT). A térségi együttműködés megteremtését segíti elő a 2020. augusztus 4-én megalakított Közép-Duna Menti Fejlesztési Tanács (KDMFT), és a 2020. november 23-án bejegyzett, operatív feladatokat ellátó munkaszervezete, a KDMFÜ Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (KDMFÜ Nonprofit Kft.).

A KDMFT munkaszervezeteként a KDMFÜ Nonprofit Kft.célja, hogy a térségi gazdasági növekedést minél több (és sokszínűbb) eszközzel támogassa, valamint – a Térség adottságait és igényeit figyelembe véve – pályázati források elérését, innovatív projektek megvalósítását, illetve a működő vállalkozások további fejlődési lehetőségeit biztosítsa. A bővülő infrastrukturális kapacitások hosszabb távon történő kihasználása, a fejlesztési eredmények funkcióinak fenntartása, illetve új befektetési lehetőségek megteremtése a KDMKT területén, mind-mind hosszú távú célként jelenik meg a fejlődés szempontjából.

A fentiek alapján tehát, a KDMFÜ Nonprofit Kft. jelentős hangsúlyt fektet arra, hogy minél több közvetlen EU-s forrásból támogatott pályázati programban vehessen részt, térségi – széles - partneri kör bevonásával, a KDMKT területét érintő problémák kezelése és további sikeres nemzetközi projektek generálása érdekében.

A Fejlesztési Ügynökség 191,176 EUR támogatásban részesült az INTERREG EUROPE program által támogatott, „DEcarbonisingtheTOurismIndustry Post Covid-19 Support”(DETOCS)program keretében, amelynek megvalósításában a szervezet konzorciumi partnerként vesz részt.

A DETOCS egy olyan interregionálisegyüttműködés – a résztvevő országok Magyarország mellett: Bulgária, Finnország, Görögország Hollandia, Málta, Olaszország, Szlovénia –, amelynek célja a turisztikai szektor energiahatékonyságának növelése, olyan szakpolitikai eszközök és irányelvek mentén, amelyek jogi keretet, valamint új - innovatív - finanszírozási rendszereket, eszközöket, módszereket és egyéb pénzügyi ösztönzőket biztosítsanak a turizmus szén dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez. A projekt nemzetközi együttműködésre épül, és jógyakorlatok megosztása, regionális szakpolitikák javítása, más régiókban sikeresen alkalmazottszakpolitikák átvétele révén járul hozzá a turisztikai szektor energiafogyasztásának csökkentéséhez, ezen keresztül pedig ajelenlegi energiaválság kezeléséhez.

Ehhez szükséges az aktuálishelyzet minél pontosabb megismerése, a szabályozási környezet ellentmondásainak, problémáinak feltárása, a fejlesztési igények, kihívások azonosítása, jó példákbemutatása, különösen a szállodák, fürdőhelyek és a műemléképületek vonatkozásában.

A projekt elsődlegesmagyarországi célterülete tehát a Közép-Duna MentiKiemelt Térség (KDMKT), amelynek lehatárolásáról az Országgyűlés 12/2020. (V.5.) határozata döntött. Az így definiált térség 3 vármegye(Bács-Kiskun, Fejér, Tolna) 99 településének közigazgatási területét érinti.

A DETOCS projekt keretében a résztvevő szakmai szervezetek segítségével:

  •          beazonosításra kerülneka turisztikai szektor dekarbonizációját hátráltató szakpolitikai, gazdasági, jogi, társadalmi, természeti és technológiai jellegű kihívások, problémák;
  •          megismerhetővé válnaka térségben, Magyarországon és a projektben résztvevő európai partnerországokban fellelhető jó példák;
  •       a hazai és nemzetközi példák, valamint a szakmai és egyéb, a Térségben működő partnerek bevonásával megvalósuló konzultációk tapasztalatai alapján szakpolitikai javaslatok kerülnek kidolgozásra a működtetés fenntarthatóságának javítására, alkalmasnak bizonyulva arra, hogy később átadhatóak legyenek az illetékes döntéselőkészítő szervezeteknek, intézményeknek.

A projekt szakmai vezetését Magyarországon a KDMFÜ Nonprofit Kft. látja el,érintett félként (stakeholder) pedig a Kiemelt Térségbenműködő és a Térségturizmusának szempontjából meghatározó turisztikai szervezetek, településvezetők, illetve turisztikai infrastruktúrát üzemeltető szervezetek vesznek részt a megvalósításban. A szakmai háttér biztosítása érdekében hazai állami intézmények, valamint szakmai érdekvédelmi és civil szervezetek is aktív részesei a projektnek.

2023. augusztus 30-án a KDMFÜ Nonprofit Kft. megszervezte első stakeholder találkozóját, ahol a szakmát képviselő és térségi szinten jelentős befolyással bíró Partnerekkel közösen tervezték meg a DETOCS projekt magyarországi megvalósítását, amelyre 2023-2027 között kerül sor.

A 2023 augusztusában létrejövő stakeholder csoport megalakításában az alábbi szereplők vesznek részt:

  •          Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége
  •          Magyar Fürdőszövetség
  •          Fejér Vármegye
  •          Bács-Kiskun Vármegye
  •          Tolna Vármegye
  •          Tamási Város Önkormányzata
  •          Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzata
  •          Kalocsa Város Önkormányzata
  •          Kiskőrös Város Önkormányzata képviseletében a Kőrösszolg Nonprofit Kft.
  •          Szekszárdi Családbarát Strand- és Élményfürdő
  •          JankovichHotel

További információ:
www.kdmfu.hu
www.facebook.com/kdmfu
www.linkedin.com/company/central-danube-development-agency-nonprofit-ltd

https://www.interregeurope.eu/detocs

https://www.facebook.com/people/Interreg-Europe-Detocs-Project/100092609522906/

 

 

 

 

Előző Lakossági igényfelmérés