Projekt azonosító száma: KEHOP-2.2.2-15-2022-00184
Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2026.04.27.
Támogatás összege (Ft): 6 901 883 524
Összköltség (Ft): 7 645 000 000
A támogatás mértéke (%): 90,279706%
Tamási település szennyvíztisztító telepe jelenleg csak a településen keletkező szennyvizeket fogadja és tisztítja. Tamási település Pári és Nagykónyi településekkel 2.000 lakosegyenérték feletti agglomerációt alkotott.
Ezért tervezett a szennyvíztisztító telep fejlesztése, illetve a biológiai kapacitás bővítése.
A beruházás célja az, hogy a Tamási központú szennyvízelvezetési agglomeráció a hozzá csatlakozó Nagykónyi és Pári települések szennyvízelvezetése és szennyvízkezelése korszerű módon, a környezet minimális terhelésével megoldott legyen.
Ezért egyrészt szükséges a Tamási központú szennyvízelvezetési agglomerációhoz csatlakozó települések (Nagykónyi és Pári) csatornázása, másrészt és a Tamási szennyvíztisztító telep fejlesztése, mely a csatlakozó települések terheléseinek figyelembevétele nélkül is indokolt.
Az érintett területeken jelenleg a szennyvízelhelyezés közműpótló berendezések alkalmazásával történik. Ezek csekély arányban zárt szennyvíztárolók, a többségük viszont szikkasztó gödör/medence, melyekből a szennyvíz nagy része a talajba szivárog, jelentősen terhelve ezzel a talajt, talajvizet.
2016. május hónapban készült el a Tamási központú szennyvízelvezetési agglomeráció bővítés műszaki dokumentációja a 379/2015. (XII.8.) Korm. rendeletben foglaltak szerint. A Tamási központú szennyvízelvezetési agglomerációhoz csatlakozó települések: Nagykónyi és Pári.
A dokumentáció alapján környezetvédelmi és gazdasági számítások szerint az érintett települések szennyvízkezelésnek a legkedvezőbb műszaki megoldás a szennyvízkezelésre, hogy az érintett települések csatlakoznak a meglévő Tamási központú szennyvízelvezetési agglomerációhoz.
A Tamási központú szennyvízelvezetési agglomeráció bővítését és a Tamási szennyvíztisztító telep fejlesztését a Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási és Vízügyi Helyettes Államtitkárság 2016-ban jóváhagyta.
Tamási Város Önkormányzatának, Pári Község Önkormányzatának és Nagykónyi Község Önkormányzatának megbízásából elkészült az új szennyvízelvezetési agglomeráció projektjavaslata, amely az ITM felé benyújtásra került.
Tamási települését érintően a „Tamási város szennyvíztisztító telep korszerűsítése és bővítése” megnevezésű projekt kapcsán 2021. január 01-től a hatályos Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program végrehajtásával kapcsolatos egyes feladatokról, valamint a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozatban a szennyvíztelep korszerűsítése, bővítése nevesítésre került.
A projekt az Építési és Közlekedési Minisztérium közreműködésében valósul meg.
A projekt kapcsán a szükséges közbeszerzés lefolytatásra került, a beruházás 2023. évben megkezdődött.
A projekt adatai:
A beruházás összesen 8,298 milliárd forintból valósul meg, amit 90,279706 %-ban az Európai Unió, a fennmaradó részt pedig a központi költségvetés finanszíroz. A projekt elszámolható összköltsége 7 645 000 000 forint, melyből az európai uniós támogatás összege 6 901 883 524 forint, a fennmaradó rész hazai finanszírozású. A projekt támogatási összegéből Tamási Város Önkormányzata, Nagykónyi Község Önkormányzata és Pári Község Önkormányzata részesül az Építési és Közlekedési Minisztérium konzorciumi vezetésével.
A projekt elszámolható költségeinek finanszírozása a Kohéziós Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában történik.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében történő beruházás célja, hogy a Tamási központú szennyvízelvezetési agglomeráció a hozzá csatlakozó Nagykónyi és Pári települések szennyvízelvezetése és szennyvízkezelése korszerű módon, a környezet minimális terhelésével megoldott legyen. Ezért egyrészt szükséges a Tamási központú szennyvízelvezetési agglomerációhoz csatlakozó települések (Nagykónyi és Pári) csatornázása, másrészt Tamási szennyvíztisztító telepének fejlesztése. A projektben 18 816 fm DN 200 KG-PVC gravitációs csatorna, 16 434 fm DN 90 és 6 357 fm DN 110 szennyvíz nyomóvezeték épül, 1081 db bekötés és 13 db átemelő, valamint 2 db átemelő és 200 fm DN90 nyomóvezeték rekonstrukció valósul meg.
A projekt a megvalósításával hozzájárul Magyarország derogációs kötelezettségének teljesítéséhez.