Népszámlálási adatok szerint Magyarországon úgy minden ötödik ember időskorúnak számít, vagyis betöltötte a hatvanadik életévét. Területi eloszlásban Budapesten, illetve a kistelepüléseken élnek a legtöbben, az idősek 61 százaléka nő. Mivel napjainkra jelentősen csökkent a többgenerációs családok száma, az idős emberek többsége egyedül vagy másik időssel él együtt.
Időskorúak áldozattá válásának megelőzésére szolgáló tanácsok
Életkori, fizikai, mentális sajátosságaikból, helyzetükből, állapotukból adódóan, a társadalomban betöltött szerepüknél fogva az átlagnál sérülékenyebbek, kiszolgáltatottabbak, így gyakrabban válnak áldozattá.
Elsősorban vagyon elleni bűncselekmények, ezen belül pedig lopások (trükkös, besurranásos, betöréses lopások, zsebtolvajlás) továbbá csalások és rablások kapcsán érintettek. Az időskorúak és egyedülállók sérelmére elkövetett bűncselekmények esetén az elkövetők gyakran az e csoportba sorolt személyek védtelenségét, vagy éppen segítőkészségét, hiszékenységét használják ki ahhoz, hogy megkárosítsák őket, vagy a lakásukba, házukba, különböző trükkökkel bejussanak, és onnan értékeket tulajdonítsanak el.
Mivel kevésbé képesek egy erőszakos cselekmény elhárítására, az is előfordul, hogy az elkövető kikapja a kezükből a táskát, belenyúl abba, vagy éppen letépi a nyakukról, karjukról az ékszereket. Ennek elkerülése érdekében érdemes lehetőséghez képest szorosan fogni, tartani a táskát, behúzni a cipzárját, és a boltokban, fizetés után sem ajánlott letenni maguk mellé, miközben elpakolják a megvásárolt holmit.
Tanácsos továbbá sötétedés után otthon maradni, azonban ha mégis el kell menni valahova, ajánlott rokonok, barátok segítségét kérni, és együtt közlekedni. Mivel az idős személyek egy része egyedül él, fontos odafigyelni az otthonuk, azon belül pedig saját maguk védelmére is, melyhez az alábbiakat javasoljuk:
- Ne nyisson ajtót, kaput idegennek, ismeretlen személynek!
- Ajtaját lássa el biztonsági zárral, szereltessen fel biztonsági láncot!
- Ne bízzon meg ismeretlenben, még akkor sem, ha kedvesnek és jó modorúnak tűnik!
- Alkalmi munkát ne végeztessen idegenekkel (pl. favágás, hóseprés, kerti munkák)!
- Ne hagyja nyitva a kapuját, házát, lakásának ajtaját, még akkor sem, ha az udvarban vagy a kertben tartózkodik, mert bárki észrevétlenül is bemehet!
- Ne hagyja a kulcsát a lábtörlő, virágcserép alatt, illetve otthona környezetében!
- Ne hagyja őrizetlenül azt a helyiséget, ahol nyitva van az ablak!
- Ne engedje be a házaló árusokat, gáz- vagy áramszolgáltató, Vöröskereszt és más hivatalos személynek álcázott embereket, bármennyire erőszakosak is!
- Ne vegye elő megtakarított pénzét idegenek jelenlétében, mert kifigyelhetik, hogy hol tartja és valamilyen trükkel eltulajdoníthatják Öntől! Lehetőség szerint ne tartsa egy helyen az Ön által megtakarított pénzt, hanem kisebb összegeket helyezzen el a lakás különböző részein!
- Ne nyisson ajtót éjszaka bármilyen zajt hall, hanem hívja a RENDŐRSÉGET!
- Fizikai támadás esetén lehetőség szerint saját élete, testi épsége megóvása érdekében ne tanúsítson ellenállást, inkább teljesítse a támadó követeléseit!
- Folyamatosan tartson kapcsolatot a közelében élőkkel, valamint a postással, polgárőrrel, orvossal, szociális gondozóval.
- Az ablakokon lévő redőnyt azon helységekben, amelyeket nem használ, napközben húzza fel, ezzel is azt a látszatott keltve, hogy a lakás valamennyi helyiségét lakják. Lehetőség szerint az előkertet művelje, mert az elhanyagolt kert látványa is arra enged következtetni, hogy a ház tulajdonosa egyedül élő, gyenge fizikumú, beteg ember, aki segítségre szorul, ezáltal védtelenné és célponttá válhat!
- Nyugdíjfolyósítás időszakában – ha lehetősége van rá - kérje meg valamelyik családtagját vagy a családgondozót, hogy legyen jelen az átvételkor, illetve a pénz biztonságba helyezésekor!
- Érdeklődjön az önkormányzatnál a házi jelzőrendszeres segítségnyújtás, illetve a vészhelyzeti segélyhívók beszerelésének lehetőségéről, ezek hiányában szereltessen be SOS segélyhívó jelzőberendezést (vezeték nélküli kapucsengő) rosszullét, betörés esetére!
- Ha az anyagi lehetőségei megengedik, akkor vásároljon mobiltelefont, amellyel bármikor segítséget tud hívni szükség esetén!
- Ügyeljen arra, hogy ha környezetében idegenek vannak, vagy gyanús személyeket észlel, ne beszéljen arról, hogy egyedül él!
Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válna, kérjük, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot.
Országos Rendőr-főkapitányság – Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság